Skip navigation

We’ve launched our Expert Advisory Panel - read more about the Innovation Agenda here.

شرحی مختصر درباره «اتحادیه»

در کانادا، «فیزیوتراپی»، که «تندرمانی» نیز نامیده میشود، یک حرفه تحت نظارت است.این بدان معنا است که شما قانوناً موظف هستید برای اشتغال به این حرفه، مجوز داشته باشید.در کانادا، سازمانهای استانی و سرزمینی موسوم به «هیئت های نظارتی» (Regulatory Colleges) مسئولیت صدور مجوز برای فیزیوتراپیستها را بر عهده دارند.

برای آنکه یک فیزیوتراپیست دارای مجوز شوید، کلیه هیئت‌های نظارتی استانی، به جز هیئت نظارتی استان کبک، شما را ملزم می‌دانند که ابتدا در «آزمون صلاحیت فیزیوتراپی» (Physiotherapy Competency Examination – PCE) قبول شوید. این آزمون توسط «اتحادیه نظارت کنندگان فیزیوتراپی کانادا» (Canadian Alliance of Physiotherapy Regulators، که از این پس در این سند به اختصار «اتحادیه» نامیده می‌شود) برگزار می‌گردد. PCE شامل دو آزمون مجزا است: یک آزمون کتبی چند گزینه‌ای و یک آزمون بالینی.قبل از آنکه بتوانید در آزمون بالینی شرکت کنید، نخست باید در آزمون کتبی پذیرفته شوید .

آن دسته از فارغ‌التحصیلان رشته فیزیوتراپی که مدرک خود را از دانشگاه‌های مورد تأیید در داخل کانادا دریافت کرده‌اند، به خودی خود واجد شرایط شرکت در PCE شناخته می‌شوند. اما آن دسته از افرادی که تحصیلات خود را در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های خارج از کانادا به اتمام رسانده‌اند نخست باید مدارک تحصیلی خود را جهت ارزیابی و تعیین صلاحیت شرکت در PCE، به «اتحادیه» تسلیم کنند. چنانچه طی ارزیابی مدارک تحصیلی، مشخص گردد که تحصیلات شما تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای با معیارهای مربوطه در کانادا دارد، ممکن است به شما اجازه شرکت در PCE داده نشود.برای آنکه واجد شرایط شرکت در آزمون مذکور شناخته شوید، یک پیش‌شرط الزامی این است که تحصیلات دانشگاهی خود را در یک دوره آموزش فیزیوتراپی به اتمام رسانده باشید .

به علاوه، آن دسته از متقاضیانی که تحصیلات فیزیوتراپی آنها به زبان‌های انگلیسی یا فرانسه نبوده است، ملزم هستند تسلط خود را بر یکی از این دو زبان رسمی به اثبات برسانند.کسب حداقل نمراتآزمون زبان یکی از پیش‌شرط‌های شرکت در PCE است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، به وب‌سایت «اتحادیه» مراجعه کنید .

لازم به ذکر است که روندتأیید اعتبار مدارک تحصیلی، شرکت در آزمون و صدور مجوز ممکن است طولانی و پرهزینه باشد.برخی از افراد ممکن است ماه‌های متمادی و حتی چندین سال وقت صرف کنند تا بتوانند مجوز لازم را برای اشتغال به حرفه فیزیوتراپی در کانادا اخذ نمایند. و البته، همه این افراد موفق نمی‌شوند.بنابراین، لازم است سایر گزینه‌های شغلی را هم مد نظر قرار دهید.«ابزار خودآزمایی و سنجش آمادگی» (Self Assessment Readiness Tool) و «نمایه‌های کشور مبدأ» (Source Country Profiles) موجود در وب‌سایت ما اطلاعات مفیدی را در این زمینه ارائه می‌دهند .

گذراندن روندهای «اتحادیه» برای تأیید اعتبار مدارک تحصیلی و برگزاری آزمون تازه اول کار است.این روندها به منزله صدور مجوز فیزیوتراپی نیست و به متقاضی این حق را نمی‌دهد که به عنوان فیزیوتراپیست در کانادا کار کند. بعد از تکمیل روند «اتحادیه»، باید برای مجوز اشتغال درخواست دهید؛ برای این منظور، باید نزد «هیئت نظارتی» استان محل اقامت خود ثبت‌نام کنید.ممکن است «هیئت نظارتی» الزامات دیگری هم برای ثبت‌نام داشته باشد. می‌توانید از طریق تماس با «هیئت نظارتی» استان/سرزمینی که مایل به اشتغال در آن هستید، کلیه اطلاعات لازم را درباره الزامات اخذ مجوز اشتغال کسب کنید .

ما لینک‌ قسمت‌هایی از وب‌سایتمان را که حاوی اطلاعات بیشتری درباره درخواست برای تأیید اعتبار مدارک تحصیلی و شرکت در PCE است ارائه داده‌ایم. چنانچه بعد از مطالعه کلیه مطالب و اطلاعات ارائه شده در این قسمت‌ها، در خصوص روند درخواست مجوز پرسشی داشتید، لطفاً از طریق ایمیل به نشانی email@alliancept.org یا تلفن به شماره 8800-234-416 با «اتحادیه» تماس بگیرید.

* توجه داشته باشید که کارکنان «اتحادیه» فقط می‌توانند به زبان‌های رسمی کانادا (انگلیسی و فرانسه) با شما ارتباط برقرار کنند.کلیه اطلاعات مربوط به تأیید اعتبار مدارک تحصیلی و آزمون فقط به این دو زبان موجود است.